IR2103STRPBF
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IR2103STRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Gate Drivers
Manufacturer : Infineon Technologies
Series : -
Packaging : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Part Status : Active
Programmable : Not Verified
Driven Configuration : Half-Bridge
Channel Type : Independent
Number of Drivers : 2
Gate Type : IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply : 10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH : 0.8V, 3V
Current - Peak Output (Source, Sink) : 210mA, 360mA
Input Type : Inverting, Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap) : 600 V
Rise / Fall Time (Typ) : 100ns, 50ns
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)